باکلمات استفاده معاون فنی و درآمد شرکت تامین اجتماعی

باکلمات: استفاده معاون فنی و درآمد شرکت تامین اجتماعی بیمه تامین اجتماعی بازنشستگان تامین اجتماعی طرح بخشودگی جرایم بیمه ای

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری وقتي زيبايي مانع اطلاع‌رساني است

فيلم «دزدان مغازه» (Shoplifters) که عنوانش را «دله د زدها» نيز ترجمه کرده اند و عنوان فرعي «يک ماجراي خانوادگي» را بر خود دارد، ماه گذشته برنده جايزه نخل طلاي ه

وقتي زيبايي مانع اطلاع‌رساني است

وقتي زيبايي مانع اطلاع رساني است

عبارات مهم : طراحي

فيلم «دزدان مغازه» (Shoplifters) که عنوانش را «دله د زدها» نيز ترجمه کرده اند و عنوان فرعي «يک ماجراي خانوادگي» را بر خود دارد، ماه گذشته برنده جايزه نخل طلاي هفتادويکمين جشنواره کن شد و به عنوان بهترين فيلم بر تارک معتبرترين جشنواره سينمايي دنیا قرار گرفت. اين فيلم با مضموني اجتماعي و داستاني راجع به همدلي خانواده اي از سارقان خرده پا براي کمک به يک کودک خياباني اثري است از هيروکازو کوره ادا، کارگردان مشهور ژاپني که نگارش فيلم نامه را نيز خود برعهده داشته هست. در ميان اسامي عوامل توليد اين فيلم يک نام ايراني به چشم مي خورد. مهدي طالقاني، تايپوگرافي اين فيلم را برعهده گرفته؛ وظيفه اي که شايد بيش از بسياري از جنبه هاي توليد اين فيلم، به آشنايي با فرهنگ و تمدن ژاپن بستگي دارد. به همين مناسبت گفت وگوي کوتاهي داشتيم با اين گرافيست ايراني ساکن ژاپن.

چطور شد که با اين گروه کار کرديد؟
من از طريق دستياران کارگردان به کمپاني هاي سازنده فيلم، از جمله فوجي تلويژن، AOI و GAGA معرفي شدم. اين فيلم در توکيوی ژاپن فيلم برداري شد. گروه عکاسي و تبليغات اين فيلم به مديريت ريوتو کاندو از دو سال قبل شروع به کار کرده بود تا هويت بصري فيلم را پديد بياورد که براي اکران هاي 13 ماه مي در جشنواره کن، هشتم ژوئن در ژاپن،30 ژوئن در جشنواره فيلم تايپه در تايوان و بالاخره در پنجم جولاي در هنگ کنگ آماده مي شد. من در بخش تايپوگرافي بودم که بيشترين جلوه آن در حروف عنوان فيلم در پوستر فيلم نمايان است و به همراه اين گروه براي ديزاين حروف در گرافيک فيلمي تلاش مي کردم که نيازمند اين بود تا تمام 121 دقيقه ساخته شده است از داستان «دزدان مغازه» را در خود بگنجاند و روايت کند.

ممکن است بيشتر راجع به تايپوگرافي توضيح دهيد؟
تايپوگرافي در طراحي گرافيک شاخه اي است که با حروف و کلمات سروکار دارد و کاربرد آن ايجاد تأثير بصري يا بيان تصويري به کمک کلمات هست. آثار خلق شده است در تايپوگرافي قبل از آنکه خوانا باشد، حاوي يک پيام تصويري هست. بنابراين يک اثر تايپوگرافيک مي تواند از مجموعه اي حروف و کلمات که درعين حال معنايي نيز ندارد تشکيل شده است باشد. مي توان گفت به مجموعه واکنش‌ها ها و طراحي هايي که با حروف انجام مي شود تا حروف و کلمات به وجه تصويري نزديک شوند تايپوگرافي گفته مي شود و اين گرايش تحصيلي و تخصصي من بود.

وقتي زيبايي مانع اطلاع‌رساني است

در فيلم به طور خاص چه کاربردي دارد؟
من مي بايست داستان و مضمون و هرآنچه را که هيروکازو کوره ادا در فيلمش مي خواهد بيان کند، با طراحي حروف آن نشان مي دادم. براي دو زبان انگليسي و ژاپني، عنوان بندي و تيتراژ و همچنين لي اوت مناسب و حروف نياز بود که در فيلم استفاده شود. فيلم خانواده اي در ژاپن را روايت مي کند و پر از اتفاقات است: جزئيات، لحظه ها، نگاه ها و لبخند ها. افرادي ترسيده و آسيب ديده در کنار هم که از قانون فرار کرده اند. بايد حروفي طراحي مي شد که اين خصوصيات را در خود داشته باشد و بيننده با ديدن آن در پوستر به ياد مفهوم فيلم و محتوا و قاب هاي فيلم حتي لحظات دزدي از فروشگاه و تمامي فرازو فرود ها باشد و همچنين تمام هويت فيلم و معناي آن را دربر داشته باشد. سکانس هايي از فيلم را که مدنظر گروه بود ديدم و تايپوگرافي آن براي بخش گرافيک فيلم ساخته شد.

مي شود لطفا به نمونه اي خاص از کارتان در فيلم «دزدان مغازه» اشاره کنيد؟
در اصلي ترين بخش پروژه؛ يعني لوگوتايپ (عنوان فيلم در پوستر)، عبارت Manbiki Kazoku و به معناي Shoplifting Family (خانواده دزدان مغازه) را با استفاده از خوشنويسي ژاپني (کاليگرافي) انجام داديم که پيشنهاد من به گروه بود و تأکيدم روي آن به دليل لحن فيلم و معناي لغوي نام فيلم بود. دختري به خانواده اي دزد ورود پيدا کرده و تزلزل و وحشت تمام هويت آن داستان هست. استفاده از خطوط لرزان نشان دهنده وحشت و اضطراب لحظات فيلم بود. در تايپوگرافي خوانابودن مهم هست، زيرا اطلاع رساني وجه بارز آن هست، ولی در خوشنويسي زيبايي در اولويت قرار دارد. ما مي خواستيم لحن نوشتار را نه آنچنان رسمي گزینش کنيم که قابليت نشان دادن زندگي در يک خانواده را نداشته باشد و نه دست نويس به نظر برسد و زيبايي آن مانع اطلاع رساني آن شود. در کنار اين، سليقه يک کارگردان کارآزموده که دانش آموخته دانشگاه واسدا، قديمي ترين دانشگاه ژاپن، واقع در محله شينجوکو هست، مهم ترين معيار بود.

روزنامه شرق

فيلم «دزدان مغازه» (Shoplifters) که عنوانش را «دله د زدها» نيز ترجمه کرده اند و عنوان فرعي «يک ماجراي خانوادگي» را بر خود دارد، ماه گذشته برنده جايزه نخل طلاي ه

واژه های کلیدی: طراحي | پوستر | کلمات | خانواده | جشنواره | خانواده | تايپوگرافي | جشنواره فيلم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog